2009. október 1., csütörtök

Válságkezelés balliberális-gyilkos módra



Hadd nyújtsam át egy nagy csokorba szedve, milyen intézkedésekkel kezeli a válságot a Gyurcsány-Bajnai-féle társaság. Furcsa, hogy nem látják be, hogy ha a jövő reménységeitől, a gyerekektől és a családoktól veszik el a pénzt, akkor lőttek ennek az országnak. Nem a jövőn kellene spórolni. Pedig ezek ezt teszik és még megspékelik a legrászorultabbak (állami gondozottak, fogyatékkal élők) életének megnehezítésével. Talán nem a jövőn, hanem mondjuk a jelen enyhén szólva vitatható kiadásain kellene spórolni, mint például a 43,5 milliárdos minisztériumi eszközbeszerzésen..

Íme a csokor:
1. A gyermekétkeztetés normatívájának kétharmadával történő csökkenése. A fennmaradó rész az önkormányzatokra hárul. Kérdés, hogy ők eleget tudnak-e tenni ennek, ld. 2. pont. Szerencsére elég nagy társadalmi összefogás alakult ki, bal- és jobboldali politikusok, iskolaigazgatók, szakemberek egyöntetűen állítják, hogy ez óriási hiba lenne, mert sok gyerek ma csak az iskolában eszik főtt ételt. Ez a tiltakozási hullám talán vezet majd valamire.
2. Az önkormányzatok normatívájának drasztikus csökkentése (Bruttó 120 milliárdot vonnak el, ami nettó 80 mrd.) Ismerve, hogy mennyi ellátandó feladat hárul jelenleg az önkormányzatokra, ez súlyos következményekkel járhat a települési szolgáltatások, intézmények, ellátások színvonalát illetően.


3. A bölcsődei férőhelyek normatívája 540 ezerről 494ezerre csökken. A fennmaradó részt az önkormányzatoknak kéne állniuk, ami nehézségekbe fog ütközni, ld. 2.pont. A bölcsis csoportlétszámot pedig 10-ről 12-re emelik a nagyobb kihasználtság miatt, ami a minőségi gondozói munkát nehezíti meg. „Egyetemre jutni ma könnyebb, mint bölcsődébe” – ez igaz, ami alapból gáz, pláne, ha a GYES-ről kiebrudalt anyukák gyerekeit is figyelembe vesszük.
4. A családi napközik normatívája 10%-kal csökkenni fog, pedig nagy szükség lenne rájuk, hiszen a GYES időtartamát lecsökkentette a kormány, az anyukák elég nagy részének vissza kéne mennie dolgozni, a kisgyereket pedig el kéne tudni helyezni.
5. A távhő- és gázkompenzáció is csökkenni fog, a jelenlegi összeg 1/3-ára vagyis 20 milliárdra módosul. Ezzel persze nő az adósok listája és a távfűtéses lakásokban lakó szegényebbek is szívnak.
6. Egy család, egy munkanélküli. A tervezet szerint egy családban csupán egy fő vehetné igénybe a segélyt. Ez kb. 35 000 családot érint majd. Elvileg 12 milliárdot spórolnak rajta, ami egészen biztosan nem fogja megoldani a Gyurcsány-Bajnai-féle válságot. Így tartja Ferge is.
7. Családtámogatások változtatása:a családi pótlék befagyasztása, az adóalapba történő beemelése, a GYES lerövidítése, a TGYÁS és a GYED megszigorítása is azt muttaja, hogy a jelenlegi kormányhatalom számára nem létezik olyan, hogy „családpolitika”. Ha az ideológiai eltérésektől eltekintünk, akkor is furcsa, hogy még gazdasági szempontból sem képesek kicsit jobban értékelni a családok szerepét. Nem tudnak előre gondolkozni s nem látják át, hogy a családok tartják el a társadalmat, ők adják a jövő munkerejét és adófizetőit, ők tartják el a rengeteg inaktívat.
8. Az állami gondozottakat érintő szigorítások: más csak 21 éves korukig lehetnek az intézményben, akkor is, ha felsőoktatásban tanulnak. A családi pótlékuk felét az intézmény kapja meg ezentúl. Otthonteremtési támogatásuk csökken és azt is fel kell használniuk 30 éves korukig.
9. A szocpol illetve a kamattámogatásos hitelkonstrukció eltörlése: ismét drasztikusan megnehezül a saját otthonhoz jutás lehetősége a fiatal párok számára és ez nagyban befolyásolhatja a gyermekvállalási kedvet. Ráadásul egyes szakvélemények szerint (pl. a Társaság a Lakásépítésért Egyesület) a lakástámogatások megszüntetése nem kezeli, hanem növeli a válságot: a kedvezmények megszűnésével az idén legalább 10 ezerrel kevesebb lakás épül majd.
10. A fogyatékkal élők országos szervezeteinek támogatása nagy mértékben csökkenni fog: a vakok az idei összeg negyedét kapnák csak, auz értelmi fogyatékosok kb az ideinek a harmadából gazdálkodhatnak, a siketek kevesebb mint a harmadából, a mozgáskorlátozottak országos egyesületének pedig felére csökkenne a támogatása.




11. Kórházak kb. a csőd szélén állnak, gyakorlatilag csak a sürgősségi ellátást tudják elvégezni. Kósa szerint a feladataik ellátására úgy 70-80 mrd kellene. Pedig az egyik megyei kórház (BAZ megye) főigazgatója szerint a beteglétszám is nőtt idén 10%-kal. Lehet, hogy ez is a megszorítások és a válság hatása… Az egészsgéügyi dolgozók tiltakozásának hatására úgy tűnik, mégis csurra-cseppen némi pénz, de még ez is vajmi kevés..
12. Oktatás – az alapfokú művészeti oktatásra előirányzott összeg csökken, így nem fog tudni mindenki hozzájutni. Az oktatás színvonalát jelezheti az is, hogy az elmúlt időszakban 6000 pedagógus került elbocsátásra.
13. Az egyházaktól 2-3 milliárdot vonnak el, ami azért érdekes, mert a történelmi egyházak sok feladatot vesznek le az államról, hihetetlenül sok szeretetintézményt, szolgálatot, szociális programot-szervezetet működtetnek, amelyeknek a működése így veszélybe kerülhet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése